Inhalt

Wstęp PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 30 września 2012 11:23

SłońSłonie (rodzina Elephantidae – słoniowate) są zwierzętami gruboskórnymi i jedyną żyjącą rodziną z rzędu trąbowców (Proboscidea) w gromadzie ssaków (Mammalia). Słoniowate to trzy obecnie żyjące gatunki: Słoń Afrykański, Afrykański Słoń Leśny (do niedawna znany jeszcze ogólnie jako Słoń Afrykański) a także Słoń Azjatycki (znany także jako Słoń Indyjski). Inne gatunki słoni wyginęły podczas ostatniej epoki lodowcowej, która skończyła się około 10 tysięcy lat temu. Najpopularniejszym członkiem tej katastrofy był mamut (Mammuthus).

Słonie są ssakami i zarazem największymi zwierzętami lądowymi, które żyją do dziś. Okres ciąży słonia wynosi 22 miesiące i jest to najdłużej trwający okres ciąży spośród wszystkich ssaków lądowych. Normalną rzeczą jest, że po urodzeniu słoniątko waży 120 kilogramów. Słonie mogą żyć do 70 lat, a czasem nawet i dłużej. Największy słoń, jakiego kiedykolwiek udało się zobaczyć i odnotować, został zastrzelony w Angoli w roku 1956. Był to samiec, który ważył około 12 tysięcy kilogramów. Jego szerokość ramion wynosiła 4,2 metra. Osobnik ten był o metr wyższy niż przeciętny samiec Słonia Afrykańskiego. Najmniejsze słonie o rozmiarze cielaka krowy lub dużej świni, były prehistorycznym wariantem, który żył na Krecie aż do 5000 roku przed naszą erą, a możliwe nawet, że żył on do 3000 roku przed naszą erą.

W kulturach azjatyckich słonie są symbolem mądrości, ale nie tylko, gdyż są one także znane ze swojej wyjątkowej zdolności zapamiętywania i wysokiego poziomu inteligencji. W tej oostatniejj dziedzinie mogą konkurować z nimi jedynie walenie i hominidy, czyli osobniki człowiekokształtne.

Słonie są zwierzętami bardzo zagrożonymi przez ludzką intruzerię. Pomiędzy rokiem 1970 a 1989 populacja Słonia Afrykańskiego dramatycznie się skurczyła z 1,3 miliona do około 600 tysięcy; dzisiejszą populację ocenia się natomiast na coś pomiędzy 400 tysiącami a 660 tysiącami osobników. Dziś na całym świecie słonie występują jako zwierzęta chronione. Ograniczone zostało więzienie słoni, trzymanie ich do pożytku domowego, a także chwytanie w celach handlowych nie tylko żywcem, ale także także produktami takimi jak kość słoniowa.

Ogólnie rzecz biorąc słonie nie mają żadnych naturalnych wrogów, to jest nie prześladują ich żadni drapieżcy. Wyjątek stanowi tu stado trzydziestu dwóch wyspecjalizowanych lwów z parku narodowego w Savuti, które to poluje nocą na bardzo młode i prawie że dorosłe słonie.

Poprawiony: niedziela, 30 września 2012 11:38
 
© Słonie