Inhalt

Uszy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 30 września 2012 16:20

Duże kłapiące uszy słonia także są bardzo ważne dla regulowania temperatury jego ciała. Uszy słonia są zbudowane z bardzo cienkiej skóry naciągniętej na chrząstkę i bogatej sieci naczyń krwionośnych. W upalne dni słonie nie przestają machać uszami, tworząc w ten sposób lekką bryzę. Bryza ta chłodzi naczynia krwionośne, a potem chłodniejsza krew płynie krwiobiegiem do reszty ciała zwierzęcia. Gorąca krew dostająca się do uszu może zostać ochłodzona nawet o dziesięć stopni Fahrenheita zanim wróci do ciała. Da się wyjaśnić różnice w rozmiarach uszu między słoniami afrykańskimi i azjatyckimi. Częściowo jest tak ze względu na położenie geograficzne poszczególnych gatunków. Słonie afrykańskie pochodzą spod równika, gdzie jest cieplej. Dlatego też mają większe uszy. Słonie azjatyckie żyją bardziej na północ, w troszkę chłodniejszym klimacie i dlatego mają mniejsze uszy.

Uszy są wykorzystywane w pewnych przypadkach okazywania agresji i podczas okresu godowego samców. Jeśli słoń chce przestraszyć drapieżcę lub rywala, rozpościera szeroko swoje uszy żeby wydawać się bardziej masywnym i okazałym. Podczas okresu rozrodczego samce wydzielają woń z gruczołu znajdującego się za uszami. Joyce Poole, znany badacz słoni, wysunął teorię, że słonie wachlują uszami, aby pomóc tej „słoniowej wodzie kolońskiej” przemieścić się na duże odległości.

Normalne tempo chodu słonia wynosi od około 3 do około 6 kilometrów na godzinę, ale mogą one osiągnąć prędkość do 40 kilometrów na godzinę.

Poprawiony: niedziela, 30 września 2012 16:25
 
© Słonie