Inhalt

Udomowienie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 30 września 2012 16:53

Słonie są w różnym stopniu używane przez ludzi do pracy. Według źródeł pochodzących z Doliny Indusu słonie po raz pierwszy udomowiono w starożytnych Indiach. Jednakże zwierzęta te nigdy nie zostały w pełni udomowione. Samce w okresie godów są niebezpieczne i trudne do kontrolowania. Dlatego też większość słoni używanych przez ludzi to samice. Wyjątek stanowią słonie bojowe. Samice uciekałyby przed samcami, więc tylko samce używane były w bitwach.

Bardziej opłaca się chwytać młode osobniki i oswajać je niż hodować słonie w niewoli.

Słonie na wojnach używane były przez armie na Półwyspie Indyjskim i później w Persji. Zwyczaj ten został zaadoptowany przez armie hellenistyczne (szczególnie w królestwach Ptolemeusza i Seleukosa – diadochów Aleksandra Wielkiego) po tym jak Aleksander przekonał się o ich pożyteczności w walce z księciem Porosem. Kartagiński dowódca Hannibal przeprawił sicze słoniami przez Alpy walcząc z Rzymem, jednak miał ich za mało by okazały się one znaczące militarnie. Prawdopodobnie użył wymarłego już podgatunku słonia afrykańskiego – północno-afrykańskiego słonia leśnego. Były one mniejsze i łatwiej oswajalne niż ich południowi kuzyni. Duży słoń bojowy w pełnym biegu mógł spowodować straszliwe straty w szeregach piechoty nieprzyjaciela, także kawaleria konna się ich obawiała.

W Syjamie, Indiach i właściwie w większości południowej Azji, słonie używano do ciężkiej pracy w armii, szczególnie wyrywania drzew i przenoszenia kłód, a także do egzekucji skazańców (byli oni rozdeptywani przez słonie). Używano ich także jako środka lokomocji i punktu obserwacyjnego w polowaniach przypominających safari, szczególnie w indyjskich shikar (głównie na tygrysy). Słoni dosiadano także w ceremoniach królewskich czy religijnych. Słonie azjatyckie często używano także do transportu i w celach rozrywkowych, słonie te często występują w cyrkach na całym świecie.

Słonie afrykańskie długo miały opinię nie dających się oswoić. Kilkoro przedsiębiorców zarobiło na sprowadzeniu do Afryki poganiaczy słoni ze Sri Lanki. W Botswanie Uttum Corea pracuje z afrykańskimi słoniami i posiada kilka oswojonych młodych w pobliżu Gaborone. Słonie afrykańskie są bardziej temperamentne niż azjatyckie, ale łatwiej je wyszkolić. Z racji tego, że są bardziej wrażliwe, wymagają innych metod szkolenia niż słonie azjatyckie i muszą być szkolone praktycznie od urodzenia, dlatego Corea pracował z osieroconymi słoniątkami. Słonie afrykańskie używane są teraz w safari (turystycznym), także do rozbawiana turystów i przeciągania kłód.

Słonie są popularnymi mieszkańcami zoo i różnych parków. Trzymanie słoni w ogrodach zoologicznych budzi kontrowersje, obrońcy praw słoni twierdzą iż zwierzęta cierpią fizycznie, emocjonalnie i socjalnie, a także giną przedwcześnie. Jednakże, przedstawiciele ogrodów zoologicznych twierdzą iż standardy traktowania słoni a także zapewnienie im odpowiedniej przestrzeni i środowiska, pokarmu, możliwości reprodukcji i opieka weterynaryjna stoją na wystarczająco wysokim poziomie by zapewnić im dobrobyt w niewoli.

 
© Słonie