Inhalt

Trąba PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 30 września 2012 15:56

Trąba słonia jest przedłużeniem złączonym z jego nosa i górnej wargi. Stała się ona najważniejszym i wszechstronnym organem słonia. Słonie afrykańskie wyposażone są w dwa palcopodobne występy na końcu ich trąby, podczas gdy słonie azjatyckie mają tylko jeden taki wystep. Według biologów trąba słonia może zawierać w sobie ponad czterdzieści tysięcy pojedynczych mięśni, które czynią ją wystarczająco czułą do tego aby zerwać na przykład pojedyncze źdźbło trawy, faktycznie jednak liczba mięśni w trąbie słonia zbliżona jest do stu tysięcy.

Większość zwierząt roślinożernych (czyli tych, które odżywiają się tylko roślinami, jak na przykład słonie) posiada zęby przystosowane do rozdrabniania roślin. Jednakże słonie, z wyjątkiem tych chorych, niedołężnych lub bardzo młodych, zawsze używają trąby do rozdrabniania pokarmu, a potem dopiero umieszczają go w buzi. Słonie zrywają trawę lub sięgają po liście i owoce w kierunku koron drzew, trzęsą gałęziami, co powoduje, że ich potencjalny pokarm spada lub uderzają w drzewo. Trąba jest również używana do picia. Słonie wsysają wodę do trąby (mogą tam pomieścić do 14 litrów płynu na raz) a potem wypluwają ją sobie do ust. Słonie wciągają wodę także po to, aby obla nią swoje ciało podczas mycia. Po zmoczeniu się wodą, słonie pokryją się w podobny sposób piaskiem i błotem, co stanowi ochronę przed słońce. Podczas pływania, trąba stanowi doskonałe narzędzie do oddychania, niczym rurka przy nurkowaniu.

Dodatek ten gra również kluczową rolę w niektórych interakcjach społecznych. Znające się słonie witają się poprzez splatanie swoich trąb, co jest porównywalne do ludzkiej tradycji uściskania sobie dłoni. Słonie używają także swoich trąb podczas zabawy z zapasy, jest to narzędzie do pieszczot podczas parzenia a także narzędzie w interakcji pomiędzy matką a potomstwem. Dzięki trąbie słonie mogą okazywać swoją dominację – uniesiona trąba może być znakiem ostrzeżenia lub groźby, podczas gdy opuszczona trąba może być znakiem uległości. Słonie potrafią bardzo skutecznie bronić się porzez wymachiwanie trąbą w kierunku niepożądanych intruzów lub też przez bezpośrednie chwytanie czy uderzanie trąbą tychże osobników.

Słoń może także polegać na swojej trąbie jeśli chodzi o bardzo dobrze rozwinięty zmysł węchu. Dzięki podniesieniu trąby wysoko w górę i obracaniu jej z boku na bok, słoń może określić położenie swoich przyjaciół, wrgów lub też źródeł pożywienia.

Poprawiony: niedziela, 30 września 2012 16:01
 
© Słonie