Inhalt

Słoniątka PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 30 września 2012 16:44

Życie społeczne słonia na wiele sposobów kręci się wokół rozmnażania a także wychowywania potomstwa. Samica jest zwykle gotowa do rozmnażania kiedy jest w wieku około trzynastu lat. Wtedy to zaczyna szukać najbardziej atrakcyjnego partnera, z którym mogłaby odbyć stosunek. Samice gustują zazwyczaj w większych, silniejszych i, co najważniejsze, starszych samcach.Taka strategia reprodukcyjna zdaje się podnosić ich szanse na przetrwanie.

Po dwudziestodwumiesięcznej ciąży matka rodzi słoniątko, które waży około 90 – 115 kilogramów. Słonie mają bardzo długie dzieciństwo. Rodzą się z bardzo małym instynktem przetrwania, mniejszym niż u innych zwierząt. Zamiast tego muszą polegać na starszych osobnikach, które nauczą ich rzeczy, które słonie muszą wiedzieć. Zdolność przekazywania informacji i wiedzy młodszym osobnikom zawsze była pierwszorzędną wartością w walce słonia o przetrwanie. Jednakże dziś, ze względu na ucisk kładziony przez człowieka na populacje dzikich słoni, od kłusownictwa po destrukcję środowiska naturalnego, starsze słonie umierają młodziej, pozostawiając mniej nauczycieli dla młodych.

Wszystkie członkinie związanej ze sobą grupy samic uczestniczą w opiece i ochronie młodego. Jako że wszyscy w stadzie są ze sobą spokrewnieni, nigdy nie brakuje odpowiedniej opieki dla słoniątka. Właściwie nowonarodzone słoniątko stanowi zazwyczaj centrum uwagi dla reszty stada. Wszystkie starsze osobniki i większość młodych będą się zbierać wokół słoniątka, dotykać go i pieścić trąbami. Słoniątko rodzi się prawie że ślepe i na początku polega, prawie całkowicie, na swojej trąbie, która pomaga mu odkrywać i poznawać świat wokół niego.

Poprawiony: niedziela, 30 września 2012 16:47
 
© Słonie