Inhalt

Skóra PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 30 września 2012 16:14

Słonie są zwierzętami gruboskórnymi. Skóra słonia jest niespotykanie twarda i na większości części ciała słonia ma grubość około 2,5 centymetra. Jednakże skóra wokół ust i w środku uszy słonia jest cienka niczym papier. Zazwyczaj skóra słonia azjatyckiego jest pokryta większą ilością włosów niż skóra jego afrykańskiego odpowiednika. Najbardziej jest to widoczne w młodości. Azjatyckie samce są zazwyczaj pokryte grubym płaszczem brunatnoczerwonego meszku. W miarę gdy stają się coraz starsze, włosy te ciemnieją i stają się rzadsze, ale na zawsze pozostaną na ich głowie i ogonie.

Słonie są zazwyczaj koloru siwego, ale słonie afrykańskie bardzo często można zobaczyć w barwie brązowej lub czerwonawej, co jest rezultatem tarzania się w błocie lub glebie o konkretnej barwie. Tarzanie się jest w istocie bardzo ważnym zachowaniem pośród słoni. Nie jest ono ważne tylko dla socjalizacji; błoto chroni także przez promieniami słońca, czyli przed promieniowaniem ultrafioletowym. Chociaż bardzo mocna i gruba, skóra słonia jest bardzo wrażliwa. Bez regularnych kąpieli w błocie, chroniącym przez spaleniem tak samo jak i przed ukąszeniami owadów i utratą wilgoci, skóra słonia poważnie by ucierpiała. Po kąpieli słoń zwykle użyje trąby po to, aby rozprowadzić na skórze piasek, który przyspieszy schnięcie i stanie się nowym płaszczem ochronnym.

Tarzanie się pomaga także w uregulowaniu temperatury ciała. Każdego dnia słonie toczą niekończącą się walkę o schłodzenie swojego organizmu. Bardzo wiele czasu zajmuje im wypuszczenie ciepła przez skórę, ponieważ w stosunku do masy ich ciała mają tej skóry bardzo mało (nie tak jak u człowieka). Zaobserwowano słonie, które podnosiły nogi, odkrywając w ten sposób podeszwy swoich nóg, co przypuszczalnie ma na celu wystawienia większej powierzchni skóry na słońce. Jako że dzikie słonie żyją w bardzo gorących klimatach, muszą mieć jakieś inne sposoby pozbywania się nadwyżki ciepła z ich organizmów.

 
© Słonie