Inhalt

Parki narodowe PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 30 września 2012 16:51

Pierwszy oficjalny rezerwat w Afryce stał się jednym z najbardziej znanych parków narodowych. Park narodowy Krugera w Republice Południowej Afryki po raz pierwszy raz stał się rezerwatem w 1898 roku (jako Rezerwat Sabi). Był kilkakrotnie likwidowany i zakładany ponownie zanim zmieniono jego nazwę i nadano status parku narodowego w 1926 r. Park ten był pierwszym z wielu.

Powstawanie rezerwatów oczywiście napotykało przeszkody. Na przykład fakt, iż słonie wędrują po ogromnych obszarach nie respektując granic państw. Po założeniu parku, wyznaczano na jego terytorium rzeczywistą granicę między państwami. Powstanie płotów i ogrodzeń uniemożliwiło wielu zwierzętom wędrówkę do obszarów bogatych w odpowiedni pokarm lub miejsc rozrodu. W efekcie, niektóre zwierzęta nie przeżyły a inne, jak na przykład słonie, po prostu tratowały ogrodzenia i przebijały się na drugą stronę. Ów fakt nie pomógł słoniom pozbyć się reputacji szkodników niszczących plony. Im częściej słoń oddalał się od swojego rezerwatu, tym większe napotykał problemy i tym bardziej prawdopodobne było, iż zostanie zastrzelony przez rozgniewanego rolnika. Gdy słonie zostaną zamknięte na małym obszarze, potrafią poważnie zniszczyć krajobraz. Obecnie nadal występuje wiele problemów z parkami narodowymi i rezerwatami, ale nie dyskutuje się już na temat ich przydatności. Naukowcy zdobywają coraz większą wiedzę na temat natury i środowiska. Staje się oczywistym fakt, iż takie parki mogą być ostatnią szansą dla słoni na przeżycie w ciągle zmieniającym się świecie. W Parku Krugera także z nadmiar liczby słoni powodował problemy, dotykające głównie pozostałe zwierzęta i rośliny chronione w parku.

W Republice Południowej Afryki (w rezerwacie) ubito 14 562 słonie w latach 1967-1994. Zaprzestano tego procederu w 1995, głownie z powodu nacisków ze strony organizacji międzynarodowych i lokalnych. Szacuje się, iż populacja słoni w PN Krugera potroi się do roku 2020 i wynosić będzie około 34 tysięcy.

 
© Słonie