Inhalt

Odmiany słoni PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 30 września 2012 11:51

Od dawna już wiadomo, że słoń afrykański i słoń indyjski są oddzielnymi gatunkami. Słonie afrykańskie ze swoją wysokością dochodzącą do 4 metrów i wagą dochodzącą do 7500 kilogramów, są zwykle większe niż słonie azjatyckie. Słonie afrykańskie mają także większe uszy. Zarówno samce jak i samice słonia afrykańskiego mają długie kły, podczas gdy ich azjatyckie odpowiedniki mają krótsze kły, które u samic słonia azjatyckiego prawie wogóle zanikły. Słonie afrykańskie mają wklęsłe grzbiety, gładkie czoła i po dwa „koniuszki” na końcach swoich trąb, podczas gdy słonie azjatyckie mają wypukłe grzbiety, ukształtowane w łuk, dwa garby na czole i tylko jeden „koniuszek” na końcu swojej trąby.

Słonie afrykańskie są dalej podzielone na dwie populacje, sawannową i leśną, a ostatnio przeprowadzone badania genetyczne doprowadziły do ponownej klasyfikacji tych różnych od siebie gatunków. Populacja leśna nazwana została Loxodonta Cyclotis, natomiast sawannowa została nazwana populacją Loxodonta Africana. Przeklasyfikowanie tych zwierząt miało bardzo ważne znaczenie dla działania w zakresie ich ochrony. Otóż: wcześniej zostało założone, że jeden zagrożony gtunek obejmuje dwie małe populacje, a jeśli w rzeczywistości te dwie małe populacje są dwoma oddzielnymi gatunkami, wtedy w konsekwencji obydwa te gatunki mogą być o wiele bardziej poważnie zagrożone wyginięciem niż jeden gatunek. Który jest bardziej liczebny i ma o wiele większy zasięg występowania. Istnieje także potencjalne niebezpieczeństwo wynikające z tego, że słoń leśny nie jest wyraźnie opiasy na liście gatunków zagrożonych wyginięciem, tak więc kłusownicy i przemytnicy mogą mieć większą swobodę działania, mogą skuteczniej działać w handlu zagrożonymi gatunkami i częściami ciała słoni, obchodząc przepisy.

Słoń afrykański leśnySłoń afrykański leśny i słoń sawannowy mogą się z krzyżować – czyli parzyć ze sobą i wydawać na świat potomstwo – z powodzeniem, chociaż ich wystepowanie w różnych częściach świata nie sprzyja takim okazjom. Jako że dopiero w niedawnym czasie odkryto, iż słoń afrykański zawiera dwa różne gatunki, grupy zniewolonych słoni nie zostały jeszcze do końca sklasyfikowane i wiele z nich może być hybrydami (krzyżówkami).

Słoń afrykański sawannowySukcesywna hybrydyzacja słonia afrykańskiego i słonia azjatyckiego nie jest prawdopodobna, tak samo jak hybrydyzacja pomiędzy różnymi gatunkami w ogóle. Jednakże w 1978 roku w Chester Zoo słonica azjatycka urodziła krzyżówkę, której ojcem był samiec słonia afrykańskiego. Motty, jak nazwano nowonarodzonego samca, odziedziczył po słoniu afrykańskim poliki, uszy (duże z dobrze widocznymi płatkami) i nogi (dłuższe i szczuplejsze). Jednakże ilość paznokci (5 przy każdej z przednich nóg i 4 przy każdej z nóg tylnych) i pojedynczy koniuszek trąby zostały odziedziczone po słoniu azjatyckim. Pomarszczona trąba Motty’ego była podobna do trąby słonia afrykańskiego. Jego czoło było pochylone, znajdowała się na nim jedna bruzda, za którą były dwie mniejsze. Jego ciało miało ogólnie budowę słonia afrykańskiego, ale na grzbiecie znajdował się azjatycki centralnie umiejscowiony garb i garb w stylu afrykańskim. Słoniątko zmarło 12 dni później z powodu infekcji. Zostało zakonserwowane i wystawione jako okaz w Brytyjskim Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Chodzą niepotwierdzone plotki o trzech innych hybrydach urodzonych w zoo lub w cyrkach; o wszystkich mówi się, że były zdeformowane i nie udało im się przetrwać.

Poprawiony: niedziela, 30 września 2012 12:24
 
© Słonie