Inhalt

Nogi i stopy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 30 września 2012 16:15

Nogi słoniaNogi słonia są bardzo wytrzymałymi i statecznymi filarami. Muszą takie być aby utrzymać tę całą masę. Słoń nie potrzebuje dzieki swoim nogom dużo wysiłku aby wstać. Słonie mogą tez stać przez bardzo długie okresy czasu nie męcząc się. W zasadzie słonie afrykańskie rzadko się kładą, przeważnie tylko wtdy gdy są chore lub ranne. Słonie indyjskie za to kładą się bardzo często.

Stopy słonia są niemalże okrągłe. Słonie afrykańsie mają po trzy paznokcie na każdej z tylnych stóp i po cztery paznokcie na każdej z przednich stóp. Słonie indyjskie mają po cztery paznokcie na każdej z tylnych stóp i po pięć paznokci na każdej z przednich stóp. Poniżej kości stopy znajduje się twrdy żelatynowy materiał, który służy jako poduszka lub wchłaniacz wstrząsów. Waga słonia powoduje, że stopa nabrzmiewa, ale kiedy ciężar słonia zostaje przesunięty, stopa robi się mniejsza. Słoń potrafi głęboko zanurzyć się w błocie, ale potrafi bardzo szybko wyciągnąć nogi, gdyż podniesione stają się mniejsze.

Słonie są dobrymi pływakami i wspinaczami, nie mniej jednak nie potrafią truchtać, biegac, skakać, ani galopować. Słonie znają tylko jeden chód, który jest rodzajem ni to ślizgania ni to szurania, jednak taki krok daje słoiowi możliwość dorównania kroku człowiekowi, który biegnie sprintem. Niewiele jest takich zwierząt na świecie, które potrafią w ciągu dnia podróżować dłużej i dalej niż słoń.

Poprawiony: niedziela, 30 września 2012 16:18
 
© Słonie