Inhalt

Inteligencja PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 30 września 2012 16:33

Mózg słonia ma masę około 5 kilogramów i jest największym mózgiem zwierzęcia lądowego i chociaż największe wieloryby mają masę ciała dwadzieścia razy taką jak typowe słonie, mózg wieloryba jest zaledwie dwa razy większy od mózgu słonia. Szeroka ranga zachowań słoni, włączająca zachowania związane z żalem, tworzeniem, zabawą, użyciem narzędzi, współczuciem, samoświadomością, a także najlepsza pamięć w całym królestwie zwierząt (znacznie lepsza niż pamięć ludzka), udowadniają, że słonie są bardzo inteligentnymi zwierzętami, z którymi pod tym względem mogą rywalizować tylko delfiny i ssaki z rzędu naczelnych.

Największe obszary mózgu słonia są odpowiedzialne za słyszenie, węch i koordynację ruchową. Także spora część mózgu „zajmuje się” operowaniem trąbą i reakcjami uczuciowymi.

Płat skroniowy odpowiedzialny jest za produkcję dźwiękowych informacji, słyszenie i porozumiewanie. Jest znacznie bardziej rozwinięty niż płat skroniowy delfinów (które używają złożonej echolokacji) czy też ludzi (którzy to posługują się językiem słów oraz symboli).

 
© Słonie